תחושתי בעקבות הפרסום לחזרות הריקודים לחג המאה של נהלל

שפריר יונתן • 18/7/2021 כניסות

בחג שבועות השתתפתי בריקוד הנשים והיה לי ממש כיף. התקבלתי ברצון ובאהבה לחזרות, וקיבלתי תגובות חמות אחרי המופע. רציתי להשתתף בריקוד כי חשוב לי לשמש דוגמה ולהראות שגם בנים יכולים להינות ולהצליח בכך.
הקהילה בכלל, ומובילות הריקוד ההוא בפרט, קיבלו אותי כשווה בין שוות (ואף עשו מעל ומעבר כדי לסייע לי להשלים פערים - בכל זאת מעולם לא הייתי בחוג ריקוד) ועל כך תודתי הרבה.
מאוד התאכזבתי כשראיתי את הפרסום לגבי הריקודים בח' אלול, בפרט לגבי הריקוד נשים. נכון, בפעם הראשונה הייתי צריך לבקש במיוחד. אך לתומי חשבתי שהפעם השניה תהיה פתוחה בפני, ובפני כל מאן דהוא, דרך המלך. אז פניתי ושאלתי מדוע התפרסם ריקוד לנשים בלבד. התשובה לפנייתי כללה מספר רבדים שמסתכמים ב: א. במופע יהיו עוד ריקודים, וכל מי שירצו, יוכלו להשתתף; ב. ריקוד הנשים יהיה מחווה נוסטלגית לריקוד הורה עם שמלות מתנפנפות; ג. אם אני רוצה להשתתף בריקוד הנשים, אני מוזמן בשמחה, אבל אין כוונה לשנות את הפרסום ולהזמין גברים נוספים.
דעתי לגבי זה היא ש: א. באירוע קהילתי, גם אם יש אפשרויות נוספות, אין לחסום פעילויות על בסיס מין. מה יהיו התגובות אם תתפרסם בלוח המודעות סדרת הרצאות מרתקות כשחלקן פתוחות רק לגברים? ב. הערך האסתטי פחות חשוב לדעתי מערך השוויון, וגם ריקוד מסורתי אפשר לרקוד עם אדפטציה לרוח התקופה. ולגבי הנוסטלגיה והתרפקות על עבר יפה, בואו נכבד את דור המייסדים והמייסדות על ידי דאגה לדור העתיד; ג. מה יעשה גבר פחות חצוף ממני שהיה רוצה לרקוד, אבל רואה פרסום כזה? אם אני יכול להצטרף בשמחה, למה לא כולם?
אנו רואים את עצמנו כיחידים וכקהילה ליברלית ושוויונית. הגיע הזמן שזה יבוא לידי ביטוי גם במעשה. לא עוד הפרדה! לא בקבוצות הווטסאפ, לא בריקודים ולא בכלל. מטרתנו היא עולם בו אופקי בנינו ובנותינו פתוחים לרווחה ולא חסומים בידי מגבלות מלאכותיות שאנו יוצרים ויוצרות.
תודה על ההקשבה, יונתן שפריר.

IMG 20210718 112550 464