כוננות רפואית בנהלל

שאול אבידוב • 3/10/2018 כניסות

חברים שבוע טוב, 
כמה מילים על כוננות רפואית לארועים בנהלל. 

אני מניח שלא כולם חושבים על זה אבל בממוצע אחת לשבוע מוזעק אמבולנס לנהלל. בדרך כלל איתמר זילס ואני קופצים לתת סיוע ראשוני ובעיקר להביא את האמבולנס מהר למקום (אני מופעל דרך מד"א). האתגר הוא שבנהלל אין מספרי בתים לבתים שבתוך העיגול ולכן האמבולנס לא יכול להזין בוויז. 
חשוב לי להדגיש כי מי שמזמין אמבולנס בבקשה שיזעיק גם אותנו, ראשית בשביל לא להיות לבד, שנית כדי לפתוח את השער וללוות את האמבולנס לבית. 
אני ניתקל המון פה במושב ב"לא נעים" "מה יגידו השכנים?" ברצינות???
בשבוע שעבר טיפלתי בנהלל מוקדם בבוקר בעת שהיה בעיצומו של התקף לב, הוא היה לבד בבית וברור שמצבו יכול היה להדרדר ואף אחד לא היה מוצא אותו. שאלתי למה לא הזעקת עזרה? למה רק מד"א? "לא נעים להפריע" ענה לי. 
טיפלתי באחד המושבים לידנו, באדם בין 67 עם הפרעות קצב, כשאישתו הבינה שמגיע גם ניידת טיפול נמרץ , היא ביקשה שתחכה מחוץ למושב כי היא לא רוצה שייראו שני אבולנסים נכנסים לחצר. הסברתי לה שיש סכוי שבעלה לא יגיע לכניסה למושב ואז בכעס הסכימה. . 
בנהלל ישנם תושבים רבים אשר עברו קורס החייאה, ישנו ציוד משוכלל וזמין בארון החרום בכניסה למזכירות. אבל אם לא נזכור להזעיק עזרה ומהר כל זה לא יעזור. 
ממליץ בחום למצוא את הזמן ולוודא שהילדים בני הזוג והורים יודעים כי בעת ארוע יש קודם כל להזעיק את מד"א ומיד אחר כך לקרוא לעזרה באמצעות קבוצת גברים/נשות נהלל, להזעיק את כיתת הכוננות, רב"ש, כל אחד שיוכל להתחיל לנהל את הארוע. צוות התגובה מהירה  של נהלל קופץ תוך דקה סביב השעון. 
כל שניה קובעת במקרים אלו (במקרה של דום לב חובה להתחיל עיסויי חזה תוך 3 דקות!) ויש לנו בנהלל את ההידע והיכולת לעזור עד להגעת כוחות ההצלה.
הכי חשוב לא להרגיש "לא נעים להטריד" או "מה יגידו השכנים", כל כאב בחזה, קוצר נשימה יכול להדרדר בשניות. 
שלא ניזדקק.
שאול