לצידי רכבת העמק סרט תיעודי ...

הודעות מהמזכירות • 3/7/2017 כניסות

לצידי רכבת העמק

סרט תיעודי, 114 דקות


סרטו של יונתן פז

 

   סרט העוסק בישראליות. ישראליות מקורית. כזאת ששווה להיות ישראלי בשבילה. כזאת שכבר לא עושים עליה סרטים. עשייה קולנועית עם תודעת שייכות ייחודית למקום הזה, לגיאוגרפיה, לרקמה האנושית, התרבותית והלאומית.

סרט פיוטי, סוריאליסטי, עצוב, משעשע ולעיתים הזוי, עשוי ממצבים ומסיפורים מרתקים שכולם ערגה ואהבה לאדמת העמק. לשדות, לנופים, להרים שמסביב, לקיבוצים, למושבים ולעיירות הנטועות לאורכה של מסילת הרכבת – הלא היא רכבת העמק האגדתית, הנבנית מחדש כשבעים שנה לאחר שפסקה מלפעול. הסרט מציג גלריה ססגונית של אנשי העמק, המספרים בפתיחות יוצאת דופן על עצמם, תוך שהם מאירים את החיים בעמק – ערש הציונות – באור מיוחד.

בנוסף לקבוצות ואנשים מזדמנים, הדמויות המרכזיות בסרט הן:

דורון שלזינגר (48): סוחר בקר חביב (למרות תפקידו "כאיש הרע"), הנע ונד ברחבי העמק ועוסק בחיסול רפתות שבעליהן התייאשו, ובמכירתן לשטחי הגדה.

נחום וחדווה (44): זוג מושבניקים שהתייאשו מעתיד החקלאות בארץ, ומחסלים בכאב רב את הרפת המשפחתית, המצטרפת בכך ליותר ממאה חמישים רפתות שנסגרו במרוצת השנים האחרונות.

    מנחם סורפין (77): מושבניק "השריף" –  דמות קולנועית "גדולה מהחיים" – שאיבד את כל רכושו. משפחתו עזבה אותו והוא נלחם במושב המחרים ומנדה אותו מזה 34 שנים.       

עודד בן זאב (76): פלח אידיאליסט המאמין בעבודה עצמית ובקשר העז של האיכר לאדמתו.

ענבל (31): רפתנית, אם חד הורית לשתי בנות, הממשיכה במאבק ההישרדות להחזיק ברפת   שאותה ירשה מהוריה שנפטרו.

אריק נחמקין (90): מושבניק מנהלל, "זקן השבט". ח"כ ושר החקלאות לשעבר, הרותם את סוסתו ויוצא "לבדוק מה עשה לשדות הגשם האחרון". הוא מספר על ימי ראשית העמק, על קרבות מלחמת השחרור ועל אלכסנדר זייד, שומר השדות האגדי שנרצח. התנהלותו מזכירה את דמותו של ג'ון וויין.

נחום לוי (75): אשר מרוב געגועיו לרכבת העמק, הלך והקים אתר תחנת רכבת לעצמו ולחבריו.

חזי דרורי (88): מושבניק עליז ואופטימי מכפר-יחזקאל המסייר ברחבי העמק כמתנדב במשמר  הגבול, ומספר על עברו מתקופת טרום המדינה וקרבות במלחמת השחרור.

    פיני שיבולי (82): קיבוצניק ממזרע, "מדריך התנועה האגדי" והנושא האחרון של דגל האידאולוגיה הקיבוצית.                                                                                                                                                  עמוס לין (85): קפטן נבחרת הכדורסל האגדית של משמר העמק ונגן בתזמורת המנדולינות.