תשתו קפה?

גדעון יפה • 20/7/2017 כניסות

שלום לקוראים.

הקפה בעגלה ליד בית העם מר לכם? חישבו, אולי זו הסיבה. קצת היסטוריה והרבה שרירות לב. סיפור ובקשה.

גילוי נאות: כל הדברים הכתובים להלן הם על דעתי הפרטית ואחריותי שלי בלבד. לא שיתפתי איש בכוונתי לשגר את המכתב, ולא בתוכנו ובניסוחו. גידי יפה.

 

 

 

את עגלת הקפה נקפיא ונאפה?

 

    מה היו אומרים מייסדי כפרנו אם היתה מובאת לפניהם  אז, בשנות העשרים והשלושים, הצעה לפתוח בית קפה בכפר?

"שומו שמיים. בית קפה ? שיהפוך במהרה גם לבית מרזח? מושב לצים וריקנים ובטלנים וקוביוסטוסים?  אנו אנשי עבודה ולא סוחרים מנוונים. לא יקום ולא יהיה כדבר הזה .  מי צריך .  זה ביזוי תנועת העבודה" .   (  גם בני הדור השני בהתבגרם היו אמרו כך, על מסחר וקפה. מה כתב ביבי גרשוני בסיפוריו על "תירס חם"?  חפשו  בסיפרו).    

   

עלתה בשנים הראשונות הצעה להקים בנהלל מלון והיא בוצעה. וניהלה אותו הגברת ארטרכט, מנוחתה עדן. הוא עמד  בצל עצי האורן (היו כאלה עד אמצע שנות החמשים),  במקום בו היום עומד המועדון. 

אם היינו שואלים את הציבור דאז אם נהלל זקוקה לבית מלון התשובה היתה "בוודאי. וכי מה יעשו האורחים הבאים אלינו אם לא יהיה מלון אורחים?  אורחים שהזמין המושב, תיירים , באי הכנסים האספות והוועידות, אנשי הקרנות הלאומיות, תורמים לתנועה הציונית מחו"ל. הרי הדרכים ארוכות וגרועות ולפעמים מסוכנות. ומי שבאו היום ולא יוכלו מבעוד יום לשוב למקום מוצאם היכן ילונו ויסעדו?  במיוחד אם רבים הם? מלון? דבר חשוב הוא עד מאד.

   אגב, לאחר הגב' ארטרכט, משנות החמשים, לקחו על עצמם הזוג ליכט (הוריה של נאווה שרון) את המשימה, בביתם.

     הנה כי כן, כשהדבר חשוב לכפר מוצאים תקציב, לפעמים נוטלים הלוואה משיגים מענק מתכננים היטב ובונים, או מאפשרים ליזם פרטי לעשות זאת ומסייעים לו. ותיקי הכפר זכו  למועדון שמשמש היום את כולנו, כי היה צורך בו. עמי נהנה מכלים שלובים וגם אנו. כולנו נהנים מעסקים שיושבים בקרבנו: הנהלת חשבונות, עורכי דין, תופרת, אדריכלים, ביטוח, שיינא, מספרה, דואר בשביל הזרזירים והזבדאים שחוסמים ומפוצצים אותו עד אפס מקום.

    מלון לא נחוץ היום. הדרכים טובות, הרכב מהיר. התקשורת בכל כיס וארנק , וממנה נשפכות אפליקציות .רק שעתיים ורבע, והנה אתה בבאר שבע.

   לעומת זאת, בית קפה או פיצוצייה עם מקום לשבת בו גם בגשם וגם בחמסין ,דבר שלפני 90 שנה נחשב למשוקץ, היום הוא נחוץ. ולא רק לאורחים מזדמנים. כל אחד היה רוצה שיהיה מקום להינפש ולארח ולהיפגש, ולאו דווקא בביתו. זה מקובל בהרבה מושבים וקיבוצים ומצליח.

      ורצה המקרה שחבר, בן המקום, זקוק כנראה לפרנסה במשפחתו, והאינטרס שלו זהה לזה של תושבי הכפר , איפשרו לו לפתוח את עגלת הקפה, וכולנו נהנינו ואז הוא נזרק ל... . סליחה, אבל גם הם  לא יסתובבו בגשם ובקור, ובחום הלוהט כמו בימים אלה. "המלצר/ית" קופא ונרטב בחורף ונאפה בקיץ . העיקר שיש לנו עגלת קפה. והמקום, לא מתאים. מה פתאום מעיז מישהו להחליט להקצות את חצר בית העם ולהפוך אותה לג'אנק, מגרש גרוטאות? וכי שאלו את הציבור? עשו סקר כלשהו? משאל קטן?

המימסד שלנו מתעלם מהרבה דברים המתרחשים מאחורי גבו ומתחת לאפו. אבל הדברים אלה לא קהילתיים וחברתיים מספיק, קשה לטפל בהם. הם לא אמצעי פופוליסטי והם לא מעוררים עניין אצל הציבור. בקושי יש לחלק מוועדותיו זמן להקשיב , אז לא עושים. ובכלל הבטחות לא מקוימות. אני אישית מצפה עדיין בכיליון עיניים לקיום הבטחה מערב יום כיפור האחרון, של אישיות חשובה מאד בממסד שלנו.

   הכפר מתפתח ומצעיר . האוכלוסיה גדלה. עוד עיגול ייבנה. כבר כיום  אינני מכיר שניים מכל שלושה צעירים מתחת לגיל 50 שאפגוש ברחוב. בנים ובנות חוזרים, דיירים שהמקום שלנו טוב להם מהרבה סיבות באים לזמן קצר או ארוך. המימסד מדבר גבוהה על ליכוד הקהילה, מספק  "חוגים והרצאות, מוסיקה, ספורט, מסיבות, אוכל  ושעשועים " (את רומא טרם הזכרנו).

    אבל אפילו שילוט זמני שיָפְנֶה אורחים מן הכניסה לכפר אל עגלת הקפה שהיא של כולנו לא  ניתן ליזם לקבוע (הרי צריך קודם לדון במימסד על עניינים עקרוניים של אחידות בחזות הכפר) .

עגלת הקפה אינה כלל סוגיה מרכזית אבל לי מצבה הוא מכמיר לב.

שלטים  אפשר לעקור כשצריך. לכן    אני קורא לחכמי מימסד נהלל ( שההצלחה בתחומים רבים מעוורת את עיניהם):  עשו טוב לכפר וליזם . מספיק עם צער בעלי החיים הזה. המזכיר המסכן שנאלץ לדאוג לענייני  פחי אשפה וכלבים משוטטים וחניה ואיש "לא שם" עליו, (כן. כאלה אנחנו) לא רואה? ואנו לא רואים את עיני הילד הרוכב ועיניו מתגלגלות בחוריהן מפחד כשרקסי כלשהו דולק אחריו ונובח למרות תחנוניו של המזכיר לקשור את הכלבים?

   אנא, מיצאו והקצו לקפה מקום אנושי ומכובד יותר. יש לכם די חסרונות, אבל אתם כלל לא  טיפשים ואתם יצירתיים מאד ברצותכם. תמצאו, אני בטוח. שלא יקפא ויירטב בחורף ולא יֵאָפֶה בקיץ. מקום זמני אולי, אבל אנושי, שיאפשר לו גם למַזֵג  ולא רק לִמזוֹג , ולחמם, ולא רק את הקפה.  גם הוא כבר השקיע ובוודאי עוד ישקיע. זה לטובת כולנו. יש גם לי הצעות, קונקרטיות, אם יהיה מי שירצה לשמוע.

 אינני יודע מה מתוכנן? מה בקנה? אין זאת אלא כי לא מפרסמים כראוי ואין משתפים את הציבור באופן פעיל כשמתבשל דבר מה אלא לעתים רחוקות. ויש כסת"ח – כל אחד רשאי לבא לכל הישיבות!  אולי בבית העם שישופץ כמרכז תרבותי יהיה מקום לדבר כזה, בית קפה? לא ראיתי את תכנית השיפוץ. והמדרכה ? פרסמו את התכנית. לא בטוח שתהיינה התנגדויות אם נעשתה בשום שכל. שנדע מה מתבשל בשבילנו.

    ועשו נא משהו שהקפה לא יהיה מר מדי. תודה על תשומת הלב (?).